yükleniyor..
 
 
C# Veritabanı ADO.net Transaction

Transaction

"Veritabanı ADO.net" ile ilgili 0 yazı bulundu.

Veritabanına uygulanan en küçük işlem yığınına Transaction denir. Geçerli kabul edilmesi bir dize işlemlerin tamamının yolunda gitmesine bağlı durumlarda transaction kullanılır. Transaction bloğu ya hep ya hiç mantığı ile çalışır. Ya tüm işlemler düzgün olarak gerçekleşir ve geçerli kabul edilir veya bir kısım işlemler yolunda gitse bile, blok sona ermeden bir işlem bile yolunda gitmese hiçbir işlem olmamış kabul edilir. SQL Server’da default transaction türü “Auto Commit” dir. Yani yapılan işlemler anında uygulanır. Diğer Transaction türleri Dahili(Implict) ve Harici(Explicit) dir.

Dahili(Implict) Transaction : SQL Server’in belli ifadelerden sonra otomatik olarak transaction açmasını sağlar. Bu modda, bu belli ifadeler kullanıldıktan sonra, kullanıcı tarafından transaction’ın sonlandırılması gerekir. Bu nedenle zahmetli bir mod’dur. Oracle veritabanı default olarak bu modu kullanır.

Harici(Explicit) Transaction : SQL Server’in kullanıcı tarafından bir BEGIN TRAN ifadesi ile transaction’a başlatılması şeklindeki bloktur. Bir aksilik olması halinde SQL Server tarafından veya kullanıcı tarafından COMMIT ifadesi ile gerçekleşmiş olarak veya ROLLBACK ifadesi ile hiç olmamış olarak sonlandırlabilir.

c# ile bir insert işlemi yaparak Explicit Transaction örneği yapalım.


Site içinde ara
Son yazılar
Tavsiye edilenler