yükleniyor..
 
 
MS SQL SQL Sorguları

"SQL Sorguları" ile ilgili 4 yazı bulundu.

Trigger ile Log Tutma

Merhaba, bu yazımda veritabanımızdaki belirli bir tablo için Insert, Delete, Update işlemlerinde işlem yapılan veriyi log olarak tutan Trigger(tetikleyici) oluşturmayı anlatacağım. DML değişikliklerini izlemek için Change Data Capture(CDC) gibi uygulaması basit bir çok yöntem var. CDC gibi veriyi izleme teknikleri SQL 2008 ile geldiği için bazen bu teknikleri kullanamayabiliriz ve Trigger oluşturmaya ihtiyaç duyarız. CDC için SQL 2008 demişken, Express Edition versiyonunda kullanılamıyor.

devamı..

Exist kullanımı

EXIST, bir sorgudan sonucun dönüp dönmediğini belirten bir sql cümleciğidir. "EXIST" kullanımı "IN" kullanımı ile aynı sonucu verir. Ancak "EXIST" kullanımı performans açısından çok hızlıdır. EXIST cümleciğinin geri dönüş tipi True veya False şeklindedir. İçerisine aldığı subquery'den herhangi bir sonuç geriye dönüyorsa TRUE hiç bir kayıt geri dönüşü yoksa False döndürür. Yani karşılaştırma yaparken True sonucunu aldığı anda döngüden çıkar. IN ise, ana sorgudan gelen her kaydı kontrol etmek için IN içerisinde bulunan alt sorgudaki tüm kayıtları kontrol eder. Aşağıda EXIST için kullanacağımız tablolar ve veriler gösterilmektedir.

devamı..

Veritabanı sorgulama

Sql Server üzerinde tüm veritabanlarının listesini almak için;

- select * from sys.databases

Sql Server üzerindeki tüm kullanıcıların listesi için;

- select * from sysusers where islogin = 1

devamı..

Veri aktarım

Merhaba, ms sql server üzerinde bir tablodan diğer tabloya veri aktarırken elimizde binlerce kayıt var ise imdadımıza yetişen hatta hayat kurtarır diye tabir edebileceğim bir yöntemden bahsedeceğim. işte örnek kodlar

ms-sql-veri-aktarim

devamı..
Site içinde ara
Son yazılar
Tavsiye edilenler