yükleniyor..
 
 
ASP.NET MVC Razor View Engine

"Razor View Engine" ile ilgili 4 yazı bulundu.

ViewBag, ViewData ve TempData Kullanımı

ViewBag, controller içerisinden atamış olduğumuz bir değeri sayfa içerisinde kullanmamızı sağlar. Asp.Net Mvc3 te C# 4 ile gelmiştir. Daha önceki sürümlerde ViewData kullanılmaktaydı. ViewData ve ViewBag aynı çalışma mantığına sahiptir. ViewBag, runtime esnasında oluşan dinamik bir yapıdır. ViewData, ViewDataDictionary sınıfı ile Key/Value ilişkisine göre çalışır.

devamı..

MVC Validation Kullanımı

Validation kontrolü jQuery, Html 5 gibi çeşitli uygulamalar ile yapılabilir. Biz MVC de model üzerinde bu işlemin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz.

Bir form oluşturalım ve formun özellikleri aşağıdaki gibi olsun;

zorunlu alanlar, en az ve en fazla karakter sınırı, tarih, eposta ve şifre kontrolü yapılsın. Remote özelliği ile kendimiz bir kontrol metotu yazalım.

devamı..

Html Helper'ler

Html Helper'ler View nesneleri içerisinde kullanılan ve Html çıktı üreten hazır metotlardır. Kendimize özel Html Helper metotu da oluşturabiliriz.

Sık kullanılan Helper meotodlarından bazılarını inceleyelim.

devamı..

@ Operatörü,Kontrol Yapıları ve Döngüler

View Engine, html taglarında oluşan sayfaların içerisine sunucu taraflı kod yazmamızı sağlayan bir yapıdır. Bu yapı klasik ASP yapısınına da benzer. Razor sayfaları tarayıcıya gönderilmeden önce sunucu taraflı kodlar sunucu tarafında işlenir ve html içerik tarayıcıya gönderilir.

devamı..
Site içinde ara
Son yazılar
Tavsiye edilenler