yükleniyor..
 
 
Diğer Notlar..

"Notlar.." ile ilgili 4 yazı bulundu.

VS 2013 IIS Erişim

Web sitenize jQuery mobil gibi bir arayüz yapmak istiyorsanız, yaptığınız değişiklikleri hızlı bir şekilde test edebilmek için tablet veya telefon gibi chazlarla iis sunucusuna dışardan erişebilirsiniz.

Visual Studio 2013 veya 2012 ile uygulama geliştiriyorsanız, Belgelerim > IISExpress > config > applicationhost.config yolunu izleyin.

devamı..

Barkod yazdırma

Barkod, farklı kalınlıklardan oluşan yanyana dizilmiş siyah çizgiler veya iki boyutlu hücreler topluluğudur. Barkod bir çok standarta sahiptir. Bu standartlar barkodun basımı ve okunması için uluslararası kuruluşlarca saptanmaktadır. EAN, Avrupa ve ülkemizde kullanılan en yaygın standarttır. EAN kodu içinde ülke kodu, firma kodu gibi kodlamalar bulunmaktadır. Kısaca yaygın olarak kullanılan barkod standartlarından bahsedeyim;

devamı..

Aspose

Merhaba, bu yazımda Aspose ile Word ve Excel belgelerini biçimlendirmeden bahsedeceğim. Önce Excel biçimlendirmeden bahsedeyim. Aşağıdaki gibi bir Excel şablonumuz olsun.

aspose-fatura
devamı..

SEO kriterleri

 1. Başlık(title) uzunluğu : 70 karakterteden az olmalıdır. Fazlası google tarafından spam olarak algılanır.
 2. Anahtar kelime(keywords) uzunluğu : 260 karakterden az olmalıdır. Fazlası spam olarak algılanabilir.
 3. Açıklama(description) uzunluğu : 160 karakterden az olmalıdır. Fazlası spam tehlikesi oluşturur.
 4. Heading etiketleri : SEO açısından web sitelerinde mutlaka heading etiketleri bulunmalıdır. Ancak spam düşmeyecek limitlerde kullanılmalıdır. En fazla 1 tane h1, 4 tane h2, 4 tane h3 kullanılmalıdır.
 5. Sitelerde bulunan toplam resim sayısı arttıkça sitenin boyutuda artmaktadır. Sitenin boyutu artarsa ; Kaynak kodu oranı yazı oranına göre artar. Sitedeki sorgulama sayısı artar. Sitenin hızı azalır. Bunların hepside SEO için zararlıdır. Resimlere "width" ve "height" değerleri verilmelidir. Çünkü web tarayıcıları, genişlik ve uzunluk ölçüsü girilmemiş resimleri önce tam ekran açar, sonra resimin kendi ölçülerine getirir, bu durum da zaman kaybına sebep olur. Eğer resimlere genişlik ve yükseklik değerleri ilave edilirse, resimler ilk açılırken orjinal boyutları ile görüntülenir. Küçük boyutta ve az sayıda resim kullanılmalıdır. Bunun için en iyi yöntemlerden biri css sprite tekniğidir. Nasıl yapıldığı ile ilgili burayı inceleyebilirsiniz. Aynı şekilde style dosyaları ve JavaScript dosyaları için de geçerlidir. Bunun için style dosyalarını tek bir dosyada birleştirmeliyiz. Javascript dosyalarını ise, js optimizer siteleri aracılığı ile küçültülmelidir. Bir web sitesindeki sorgu sayısı 20 olacak şekilde optimize edilmelidir.
 6. Site içi link sayısı : En fazla 100 tane olmalıdır.
 7. Site harici link sayısı : 20 linki geçmemelidir. Fazlası "nofollow" etiketi ile belirtilmedir. "nofollow" etiketi ile pagerank veya site kalitesi yönünden o siteye kefil olmadığımızı belirtmiş oluruz.
  örneğin : <a href="http://www.abc.com/" rel="nofollow">abc.com</a>
 8. Favicon simgesi : Yeni web teknolojilerinde ortaya çıkan bu özelliği kullanmak, seo açısından olumlu bir etki bırakmaktadır.
 9. Alt etiketi : Google, resimleri alt etiketinde yazan açıklamaya göre anlayabilmektedir. Resim aramalarında iyi sonuç elde edebilmek için ve google tarafından okunması için "alt" etiketini kullanmalıyız.
 10. DNS sorgu sayısı : Site yüklenirken harici kaynaklara erişme siteyi yavaşlatır. örneğin Başka bir kaynaktan js dosyası çekilmesi.
 11. HMTL boyutu : 32 KB'ı geçmemelidir. HTML boyutu ne kadar az olursa, site kodlaması o kadar temiz sayılır.
 12. TABLE kullanımı : Html tablo yerine css tablo tercih edilmelidir. Yani div ile yapılmış bir tablo olabilir.
 13. Gzip kullanımı : Gzip, sitelerdeki html dosyalarını %80'e kadar sıkıştırır. Bu işlem, arama motoru botları tarafından sitenin daha hızlı okunmasını ve site açılırken hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlar.
 14. Robots.txt dosyası : Robots.txt dosyası Google'a indekslenmesi ve indekslenmemesi istenilen dizinlerin belirtildiği dosyadır. Google botlarının sitemizde hangi sınırlar dahilinde arama yaptığını belirttiğimiz dosyadır. Bu sebeple sitelerin olmazsa olmazıdır.
 15. Sitemap.xml kullanımı : Sitemap.xml dosyası sitelerin içeriğini yansıtan bir yol göstericidir. Sitelerin hızlı ve tam indekslenmesi için gereklidir.
 16. Domain yaşı : Sitenin yaşı, google açısından deneyim olarak algılandığı için önemli bir kriterdir.
 17. Domain bitiş tarihi : Domain bitiş süresi ne kadar uzun olursa, Google gözünde o kadar ileriyi düşünen ve geleceğe yatırım yapan bir site olduğu kanısına varılır. Dolayısıyla sitelerin 3 - 5 yıl gibi bir süre kayıt edilmiş olması seo açısından olumlu sonuç vermektedir.
 18. Language="javascript" kullanımı : Javascript kodlama yapısı, yeni web teknolojileri dahilinde Language="javascript" kodu olmadan gösterilmelidir.
 19. URL Canonical Kullanılımı : Canonical url, aynı içeriğe sahip olabilecek farklı uzantılardaki urllerin, Google tarafından kopya içerik olarak algılanmasının önüne geçmektedir. Örneğin, url.com ve url.com/index.php gibi aynı sayfaya yönlenen yalnız farklı iki sayfa olarak indexlenen sayfaların kopya içerik olmasını engeller.
 20. W3C CSS ve W3C XHTML Hataları : Sertifikalar bir sitenin Google gözünde belirli bir değere ulaşması için en önemli seo kriterleridir. Sitelerin html ve css yapısının düzgün kodlanmasını onaylatmak, hem bu konuda sertifika almanızı hem de düzgün tasarım sayesinde sitelerin hızlı açılmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla xhtml ve css kodlamaları hatasız olmalıdır.
 21. inline CSS ve JavaScript Kullanımı : Css ve Js kodlamaları xhtml içerisinde yer almamalıdır. Bun dosyalar harici bir kaynaktan çağırılmalıdır.
 22. Target Kullanımı : Linklerde target etiketi yerine yeni web teknolojisi olan rel="external" kodu kullanılmalıdır.
 23. DMOZ Kaydı : Dmoz Dünyanın en büyük dizini olması sebebiyle, Google nezdinde büyük öneme sahiptir. Dmoz dizinine ekli siteler, arama sonuçlarında büyük öncelik kazanmaktadırlar.
 24. Kalıcı Bağlantılar : Arama motoru dostu url yapısı sayesinde, sayfalar google tarafından daha üst sıralara çıkarılmaktadır. Özellikle anahtar kelimelerin urller içerisinde yer alması önemli bir fayda sağlamaktadır.
 25. Strong ve Bold Etiketleri Kullanımı : Anahtar kelimlerde italik, koyu, kalın gibi etiket kullanımı arama botlarının dikaktini çekecektir.
 26. İçerik - Kod Oranı : Bir sitedeki içerik boyutu, kod boyutuna oranı ne kadar fazla ise, o sitenin temiz bir kodlamaya sahip olduğu ve arama motorlarına dost olduğunu söyleyebiliriz. Bir sitedeki içerik / kod oranı %25 in altında olmamalıdır.
 27. Google PageRank Değeri : Google Backlink, web sitelerne gelen bağlantıların Google süzgecinden geçirilerek dofollow olanlarının listelendiği linklerdir.
 28. ALEXA Değeri : Alexa Değeri, siteye ait sorgu ve ziyaret trafiğinin Dünya sıralamasındaki yerini belirtmektedir.
 29. Google İndeks Sayısı : Google İndex sayısı ne kadar fazla olursa, sitenin içeriği de o kadar kasapmlı ve geniş sayılır. Dolayısıyla sitenin oturaklı ve kaliteli bir site olmasının belirtilerinden biri de sitenin index sayısıdır.
 30. İndexsiz Url Sayısı : Bir sitenin kendisine ait index sayıları hariç, başka sitelerde yer alan url sayısı sitenin bilinirlik düzeyini göstermektedir. Google açısından önemli bir kriter olan indexsiz url sayısı, sitelerin başka sitelerde ne kadar önerildiğini göstermektedir.
devamı..
Site içinde ara
Son yazılar
Tavsiye edilenler