yükleniyor..
 
 
Diğer Javascript - jQuery Cufon

Cufon

"Javascript - jQuery" ile ilgili 0 yazı bulundu.

Cufon, yazı fontlarına desteklenmeyen karakterleri eklememizi sağlar. Bu sayede Türkçe karakter desteklemeyen istediğimiz fontları kullanabiliriz. Yapmamız gereken öncelikle cufon-yui.js dosyasını indirmektir. Şimdi kullanmak istediğiniz fontu belirleyin. Font uzantısı TTF, OTF, PFB ya da PostScript olmalıdır. TTF dosyası daha yaygın olduğu için ben TTF dosyası buluyorm. Font bulabileceğiniz site önerim dafont.com adresidir. Aşağıdaki adımları uygulayarak cufon yapabilirsiniz.

Şimdi Cufont Generator adresinde Regular-Type kısmında fontumuzu seçiyoruz. Fontun Bold, Italic dosyaları varsa bu dosyalarıda seçiyoruz.

The EULAs of these fonts allow Web Embedding (without Adobe Flash) seçeneğini işaretliyoruz.

Alt kısımda Punctuation seçeneğinide işaretliyoruz.

.. and also these single character yazan alana Tükçe karakterlerimizi(İıÇçÖöĞğŞşÜü) yazıyoruz.

Diğer yerleri değiştirmeden alt kısımda I acknowledge and accept these terms.. seçeneğini işaretliyoruz ve LET’s DO THIS ! butonuna tıklıyoruz.

Head taglarımızın arasına Javascript dosyalarımızı ekleyelim ve aşağıdaki gibi h1 tagına uygulayalım. Aynı şekilde aralarına virgül bırakarak (Cufon.replace('h1,h2,h3');) diğer taglara da uygulayabilirsiniz.

Eğer web sitenizde birden fazla font kulanmak isterseniz veya bir id değerine font uygulamak isterseniz;

Cufon ile font uyguladığınızda, metinler için satır yüksekliği belirlemek zor olur. Ben "font-face" css metodunu da öneriyorum. Şimdi font-face kullanımına bir örnek gösterelim. Css dosyanıza aşağıdaki kodu yapıştırınız ve "src" yazan kısımda font yolunu belirtiniz.


Site içinde ara
Son yazılar
Tavsiye edilenler